Jesteś tutaj: GŁÓWNA> ARTYKUŁY rozwój> SIŁA WYOBRAŹNI

WYOBRAŹNIA DROGĄ DO ZDROWIA I SUKCESU

Twoja wyobraźnia wpływa na Ciebie, Twoje życie, wybory i organizm. Udowodniono to naukowo.
Na przykład, gdy polecano w eksperymencie studentom wyobrażać sobie sprawniejsze działanie układu odpornościowego, okazywało się, że działa on wyraźnie lepiej już po szóstej wizualizacji.

Twoje wyobrażenia mają też wpływ na Twoje życie. Jeśli na przykład widzisz siebie, jako osobę szczęśliwą i łatwo osiągającą sukcesy, o wiele lepiej wiedzie Ci się w życiu. Jeśli uważasz, że jesteś atrakcyjny, masz więcej pewności siebie w kontaktach z płcią przeciwną.
Takie przykłady można mnożyć. Dlatego odpowiednie wizualizacje mają zastosowanie nie tylko w osiąganiu zdrowia, ale również w psychoterapii i różnych technikach wpływu na umysł.

Potęga wyobraźni

Psychofizjologia wizualizacji

Jak to się dzieje, że wyobraźnia wpływa na organizm?

Dowiedziono, że kora wzrokowa zostaje podobnie pobudzona, gdy coś naprawdę widzimy, jak i tylko to sobie wyobrażamy.
Później impulsy te są transportowane do układu limbicznego, a stamtąd do innych części ciała, oddziałując na organizm w określony sposób.

To samo zjawisko dotyczy kory somatosensorycznej, słuchowej, węchowej (J. W. Kalat, "Biologiczne podstawy psychologii").

Dlatego właśnie tak zwane wizualizacje medyczne mają ogromne znaczenie w procesie profilaktyki i odzyskiwania zdrowia, a wizualizacje w celu rozwoju pomagają uwalniać się od problemów psychologicznych i wspomagają samodoskonalenie.

Wniosek jest prosty: korzystaj mądrze z wyobraźni!