ZARZĄDZANIE CZASEM


JAK ZARZĄDZAĆ SWOIM CZASEM

Czas Wiele osób nie podejmuje się żadnych dodatkowych działań, które mogłyby się dla nich okazać pozytywne, gdyż uważa, że nie ma na nie wystarczającej ilości czasu. Zwykle jednak nie jest to prawdą. Ludzie zazwyczaj mają wiele wolnego czasu, a jeśli nawet nie, mogą go. Jak to zrobić?

Zastanów się, jak organizujesz czas każdego dnia. Ile czasu przeznaczasz na pracę? Ile na naukę? Jak wiele na realizację celów? A jak długo oglądasz telewizję i błądzisz po Internecie? Jaką część czasu przeznaczonego na gry, Internet czy telewizję możesz poświęcić na rzecz realizacji celów i marzeń? Jaką powinieneś, jeśli chcesz osiągnąć coś w założonym terminie?

Chińczycy twierdzą, że najlepiej jest poświęcać 8 godzin z doby na pracę i 8 na sen, a pozostałe 8 przeznaczyć dla siebie - na przykład na rozrywkę, spotkania z przyjaciółmi i rodziną czy na realizację własnych celów.

Na co poświęcasz czas, który zostaje Ci po pracy i śnie? Na co musisz? Z czego możesz zrezygnować? Ile czasu wolnego masz do rozdysponowania? Na jakie działania go przeznaczysz? Co dzięki temu zyskasz?

Aby lepiej zarządzać swoim czasem, warto ustalić codzienne priorytety. Służy do tego odpowiedni podział czynności odnoszący się do ich ważności i pilności. I tak na przykład, możesz wyróżnić w swoim planie działań czynności:
 • ważne i pilne,
 • ważne i niepilne,
 • nieważne i pilne,
 • nieważne i niepilne.
 • Na przykład działaniem ważnym i pilnym może być zakup pieluch swojemu dziecku w przypadku zużycia ostatniej albo opłacenie rachunków ostatniego dnia płatności. Takie zadania należy wykonać jak najszybciej, a najlepiej natychmiast.

  Czynność ważna i niepilna to na przykład zebranie pieniędzy na pierwszy rok studiów dla 15-letniego dziecka.
  To przedsięwzięcie można rozłożyć w czasie, na przykład poprzez comiesięczne odkładanie określonej kwoty.

  Operacją pilną i mało istotną może być na przykład nakłonienie dziecka do posprzątania pokoju, kiedy to za pół godziny mają przyjść goście.

  Zadania niepilne i nieważne to na przykład zakup zapasu długopisów na kolejny rok.
  Przemyśl swoje codzienne działania i dokonaj ich klasyfikacji na podstawie powyższych przykładów.

  Twoim priorytetem powinny być zadania pilne i ważne. Powinieneś przeznaczyć też trochę codziennego czasu na sprawy niepilne i ważne.
  Kiedy niepilne i ważne będziesz wykonywać regularnie, zauważysz, że znikną z Twojego codziennego repertuaru obowiązków sprawy pilne i ważne - oszczędzisz czas.

  Natomiast z wykonania zadań niepilnych i nieistotnych możesz swobodnie zrezygnować. Dzięki temu zyskasz dodatkowy czas na ważniejsze działania.

  Stwórz plan codziennych zadań zgodnie z ich klasyfikacją. Na każde przeznacz odpowiednią ilość czasu. Postępuj według planu.

  Ponadto możesz zwrócić uwagę na rodzaj działań. Które przynoszą efektywność dużą przy stosunkowo niskim nakładzie czasu i pracy? Które dają niewiele rezultatów, pomimo przeznaczania na nie sporej ilości czasu? Zrezygnuj z działań mniej efektywnych.

  Bardzo duża ilość czasu jest tracona przez długotrwałe przygotowania psychiczne na dokonanie jakiegoś działania. Na przykład w przypadku studenta zwykle mija parę godzin czasu, zanim w ogóle weźmie on podręcznik do ręki i zacznie się uczyć. To olbrzymia ilość czasu bezpowrotnie stracona. Naucz się więc zabierać za swoje działania OD RAZU.

  Zdobywaj wiedzę bez wychodzenia z domu!

  Szkolenia e-learning, czyli kursy internetowe to wygoda i oszczędność. Dzięki nim zdobywasz cenną wiedzę taniej i bez wychodzenia z domu.

  Kursy online są też wygodną alternatywą szkoleń stacjonarnych w firmach. Twoi pracownicy mogą korzystać z kursów przez internet w każdym miejscu na świecie i w dowolnej chwili, a Ty nie musisz wciąż płacić organizatorowi kursów czy szkoleniowcom.

  Oferujemy szkolenia internetowe zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.
  Zapraszamy do współpracy.


  Jak realizować cele i spełniać marzenia - praktyczne sposoby

  O firmie

  Firma Astro Salus Education Ltd działa od roku 2009. Specjalizujemy się w szkoleniach, zwłaszcza typu e-learning. Na swojej platformie mamy niemal 100 kursów do wyboru. Współpracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i firmami.

  Główna
  Kontakt
  FAQ
  Polityka prywatności
  Regulaminy
  Prawa autorskie
  Mapa strony

  Kontakt